Z HISTORIE LYŽOVÁNÍ NA LITVÍNOVSKU

Výpisy z kronik Horního Litvínova

V kronikách Horního Litvínova zapsal kronikář Josef Dražný:

SEZÓNA 1945 - 1946:

Kronika Horní Litvínov 4. ledna 1946:

Lyžařský odbor Stalinových závodů konal svou první schůzku v klubovnách závodního klubu na Osadě (Stalinovkách), Revoluční 24. Program byl bohatý. Mimo jiné byly promítány tři krátké lyžařské filmy.

Kronika Horní Litvínov 3. březen 1946:

Poslední sníh sezóny využil Lyžařský odbor SK Stalinovy závody a uspořádal své prvé klubové závody ve Flájích, kde v předvečer ožila chata SZ družným veselím. Závody byly absolvovány s opravdovým nadšením a přes těžký sníh a značnou mlhu bylo docíleno dobrých časů. V závodě běhu na 8 km běželi muži a na 4 km ženy a rovněž absolvován závod ve sjezdu o putovní pohár Lyžařského odboru, který získal Fr. Piskač časem 8 min. 28 vt.

SEZÓNA 1946 - 1947:

Z dopisu pana Zdeňka Nikodýma, který jsem Vám zaslal:
Pan Zdeněk Nikodým ve svém dopise z 20. 1. 2006 uvádí: V zimě roku 1946 – 1947 se zúčastnil závodů ve sjezdu. Startovalo se ještě nad silnicí, trať vedla podél dnešního vleku K 1, cíl byl u lesa. Prvním vítězem byl František Piskač z Litvínova. V téže sezóně byli úspěšní na II. přeboru sokolské Krušnohorské župy Kukaňovy na Božím Daru a na přebor republiky do Špindlerova Mlýna postoupili běžci Jana Štenberková, Václav Vodička , J. Hladík a sjezdaři Zdeňka Lokajíčková a Zdeněk Nikodým. O těchto závodech se však v kronikách H. Litvínova nepíše, ale o Fr. Piskačovi ano! Vyhrál zřejmě oba první klubové závody.

SEZÓNA 1947 - 1948:

Kronika Horní Litvínov 12. října 1947 Lyžařský odbor SK Stalinovy závody uspořádal II. ročník „Lesní běh lyžařů“ o putovní cenu tohoto lyžařského odboru. V Klínech se sešlo mnoho účastníků sportovců k tomuto lesnímu běhu, který se stal pěknou sportovní událostí.
Poznámka: to znamená, že I. ročník proběhl zřejmě na podzim 1946, tj. v roce založení LO.
Kronika Horní Litvínov 4. ledna 1948: Lyžařský odbor sportovního klubu Stalinových závodů uspořádal III. klubové lyžařské závody na stráních v Klínech – Rašově za hojné účasti členů a zájemců.
Poznámka: Z toho vyplývá, že I. ročník proběhl zřejmě na Flájích v sezóně 1945 - 1946 , viz kronika 4. 3. 1946- tj. v sezóně, kdy byl založen LO. II. ročník v následující sezóně 1946-1947- zúčastnil se ho tedy také pan Zdeněk Nikodým.
Je zajímavé, že datum III. ročníku klubových závodů se shoduje přesně s tříletým výročím ustavující schůze LO – ale to bude asi náhoda.
Více jsem o počátcích a prvních třech sezónách lyžařského oddílu v kronikách nenašel.
Václav Novotný, kronikář Litvínova, v Litvínově 1. 2. 2006
Pan Vladimír Piskač při návštěvě p. Milana Dufka SKI CLUB 29. 9. 2016 potvrdil, že je bratrem 1. vítěze I. lesního běhu na lyžích 4. 1. 1946. Fr. Piskače, který se narodil v Záluží 1918, zemřel 21. 5. 1993. Pracoval jako projektant Chemoprojekt, odstěhovali se do Prahy, měl dvě dcery, jedna zemřela, 2. je v USA, ale p. Piskač nechce dát adresu. Fr. bydlel v řadových domcích, v domku vlevo, při cestě z Louček, prý tam stál vysoký strom.